Frigidaire 30" Over the Range Microwave FMOW1852AS
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
30 Inch Over the Range Microwave with 1.8 Cu. Ft Capacity
This Frigidaire 1.8 cu. ft. Over-The-Range Pocket Handle Microwave makes meal time easy with Sensor Cook Technology that automatically detects food and adjusts power levels and cooking times giving you great tasting results. Plus, Convenient Preset Cooking options, and Quick Start buttons offer time savings so that you can put delicious meals on the table without all the extra effort. Meal preparation and cooking is made simple with LED lighting that offers a clear, bright view of your cooktop.
| Additional Settings | |
| Child Lock | Yes |
| Clock Display On / Off | Yes |
| Clock Settings | Yes |
| Demo On / Off | Yes |
| Setting Turntable On / Off | No |
| Setting Weight Lb / Kg | Yes |
| Surface Cooking Light | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Vent Fan | Yes |
| Controls | |
| Control Lock | Yes |
| Cooking Controls | |
| Defrost Time | Yes |
| Defrost Weight | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| Dimensions and Volume | |
| Depth With Door 90° Open | 39 3/8" |
| Microwave Interior Height | 10 9/16" |
| Microwave Interior Width | 21 3/32" |
| Microwave Interior Depth | 14 9/16" |
| Microwave Capacity | 1.8 Cu. Ft. |
| Display | |
| Control Location | Right |
| Display Light Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Electrical Specifications | |
| Amps @ 120 Volts | 13.5 Amps |
| Connected Load @ 120V | 1.55 kW |
| Voltage Rating | 120 V |
| Watts @ 120 Volts | 1000 Watts |
| Exterior | |
| Door Swing | Side-Swing Door |
| Zero Clearance Door Opening | Yes |
| General Specifications | |
| Product Weight | 50 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Power Supply Connection Location | Top Center |
| Internal Specifications | |
| Interior Color | White |
| Interior Light Quantity | 1 |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light Wattage | 1.2 Watts |
| Turntable Diameter | 12 2/5" |
| Turntable Material | Glass |
| Microwave Control Features | |
| + 10 Seconds | Yes |
| + 30 Seconds | Yes |
| Quick Start | Yes |
| Microwave Cooking | |
| Auto Cook | Yes |
| Beverage | Yes |
| Melt / Soften | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Reheat | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Veggies | Yes |
| Safety Certifications and Approvals | |
| cUL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Surface Light System | |
| Lighting Type | LED |
| Number of Lights | 1 |
| Number of Light Settings | 2 |
| Ventilation System | |
| Exhaust Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Flow Capacity | 300 CFM |
| Minimum Air Flow Capacity | 105 CFM |
| Grease Filter Included | Yes |
| Grease Filter Quantity | 2 |
| Grease Filter Dishwasher Safe | Yes |
| Removable Grease Filter | Yes |
| Charcoal Filter Included | No |
| Ducted Vent | Yes |
| Ductless Vent | Yes |
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).