Frigidaire 30" Freestanding Electric Range GCFE3060BD
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
30 Inch Freestanding Electric Range with 5 Elements
The Frigidaire Gallery 30" Front Control Electric Range with Total Convection features a powerful and advanced convection system, which enables cooking modes like No Preheat, Air Fry, Slow Cook, Steam Bake, Steam Roast, Air Sous Vide, Convection Roast, Convection Bake, Bread Proof and more! The flexible five-element cooktop includes a powerful 3,200 Watt EvenTemp™ element and a convenient bridge element - designed to handle all of your cooking needs. Frigidaire's redesigned Store-More™ Storage drawer is now even wider - allowing you to store any unused oven racks or baking trays. This range also features backlit LED knobs, a premium touchscreen digital control panel, and a fingerprint-resistant, Smudge-Proof® Stainless Steel finish.
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Controls | |
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking Controls | |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Convert | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Cooktop Lockout | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Hot Surface | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Lockout | Yes |
| Multi-Rack Cooking | Yes |
| My Favorite | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Off | Yes |
| On / Off (for each element) | Yes |
| Oven Indicator Light | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Oven Lock | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Start Time | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Cooking Controls Function | |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| Cooktop | |
| Bridge Element | Yes |
| Bridge Element Location | Left |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Performance | |
| Right Front Element Burner Size | 9" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Right Front Element Burner | 3200 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner | 1800 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1800 Watts |
| Center Rear Element Burner | 100 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
| Dimensions and Volume | |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 21 1/4" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 6.2 Cu. Ft. |
| Display | |
| Control Location | Front |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Drawer | |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
| Electrical Specifications | |
| Connected Load @ 240V | 13 kW |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Exterior | |
| Backlit Knobs | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Black Stainless Steel |
| General Specifications | |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 170 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Installation | |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Oven | |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 3800 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 8 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).