Frigidaire 18" Full Console Built In Dishwasher FFBD1831UB
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
18 Inch Full Console Built In Dishwasher with 8 Place Settings
The Frigidaire 18 Inch Full Console Built In Dishwasher with 8 Place Settings makes sure your dishes are thoroughly clean with a dual spray arm system located at the bottom and the top. This dryer eliminates the need for you to move to another room while cleaning your dishes as its powerful cleaning power operates at just a quiet 52 dBA. A heated dry system makes sure your dishes always come out dry and with its self-cleaning filter, no food particles get left behind in your dishwasher.
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Controls | |
| Control Location | Front |
| Delay Start Hours | 1-24 Hours |
| Digital Display | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Minimum Height | 32 1/2" |
| Depth With Door Open | 45 1/2" |
| Dishwasher | |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Motor Speeds | Single-Speed |
| Place Setting Capacity | 8 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Lower Spray Arm | Bi-Beam |
| Middle Spray Arm | Bi-Beam |
| Upper Spray Arm | Spray Arm |
| Tub Color | Stainless Steel |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Levels | 4 |
| Wash System | Direct Feed |
| Dishwasher Cycles | |
| China Crystal | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 6 |
| Quick | Yes |
| Rinse Only | Yes |
| Upper Rack | No |
| Dishwasher Options | |
| Drying System | Static Vent |
| Heated Dry | Yes |
| High Temperature | Yes |
| Start/Cancel | Yes |
| Exterior | |
| Door and Handle Design | |
| General Specifications | |
| Sound Level | 52 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Product Weight | 58.9 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Connection Location | Right Bottom |
| Number of Leveling Legs | 4 |
| Lower Rack | |
| Number of Silverware Basket | 1 |
| Rack Coating | Nylon |
| Rack Type | Standard |
| Upper Rack | |
| Rack Coating | Nylon |
| Rack Type | Standard |
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).