Electrolux 30" Freestanding Induction Range ECFI3068AS
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Controls | |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking Controls | |
| Bake | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Probe | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Cooktop | |
| Bridge Element Location | Left |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Performance | |
| Right Front Element Burner Size | 5 7/10" |
| Right Rear Element Burner Size | 8 3/10" |
| Left Front Element Burner Size | 7 1/10" |
| Left Rear Element Burner Size | 7 1/10" |
| Right Front Element Burner | 1,400 / 2,200 Watts (Boost) |
| Right Rear Element Burner | 2,300 / 3,700 Watts (Boost) |
| Left Front Element Burner | 1,850 / 3,000 Watts (Boost) |
| Left Rear Element Burner | 1,850 / 3,000 Watts (Boost) |
| Dimensions and Volume | |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 46 86/125" |
| Oven Interior Height | 17 1/4" |
| Oven Interior Width | 24 1/4" |
| Oven Interior Depth | 16" |
| Oven Capacity | 4.6 Cu. Ft. |
| Display | |
| Control Location | Front |
| Display Type | LED |
| Electrical Specifications | |
| Amps @ 240 Volts | 40 Amps |
| Connected Load @ 240V | 11 kW |
| Voltage Rating | 240 V |
| General Specifications | |
| Product Weight | 195 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Included Power Cord Type | 4-Prong Plug |
| Power Cord Included | Yes |
| Oven | |
| Bake Element | 3300 Watts |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 3300 Watts |
| Convection Element | 2950 Watts |
| Convection Type | True |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Gray |
| Oven Light Quantity | 2 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Rack Type 2 | Glide |
| Rack Type 2 Quantity | 1 |
| Window Type | Extra Large Window |
Should you have any questions about any other products we offer, our Sales/Products Team is available to help by calling (800)604-1380 Ext2. Whether you just want to buy an Electrolux appliance or any of our products, we are here to help.
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).