Electrolux 30" Electric Single Wall Oven ECWS3012AS
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
30 Inch Electric Single Wall Oven
The Electrolux Wall Oven is packed with features designed to inspire culinary creativity, like Air Sous Vide, Steam cooking modes and Built-In Air Fry, all enabled by Advanced Convection. Cooking is more effortless with Electrolux Connect
Technology, which allows you to set, preheat and monitor cook time remotely. When cook time ends, get alerts and even switch to "keep warm mode to ensure dishes are all ready at the same time.
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Connectivity | |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Controls | |
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking Controls | |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Clear Off | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Fast Preheat | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| My Favorite | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Perfect Turkey | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Start Time | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Stop | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Cooking Controls Function | |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| Timed Cooking | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Depth With Door 90° Open | 48 3/16" |
| Depth With Handle | 27 3/5" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 1/5" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Minimum Cutout Height | 26 3/4" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Height | 28" |
| Maximum Cutout Width | 29" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Display | |
| Control Location | Top |
| Display Interface Color | White |
| Display Light Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Electrical Specifications | |
| Amps @ 240 Volts | 20 Amps |
| Connected Load @ 240V | 4.5 kW |
| Minimum Circuit Required | 20 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| General Specifications | |
| Product Weight | 165 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Power Supply Connection Location | Top Left |
| Oven | |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 3800 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 2 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Handle |
| Rack Type 1 Quantity | 1 |
| Rack Type 2 | Glide |
| Rack Type 2 Quantity | 1 |
| Rack Type 3 | Air Fry Tray |
| Rack Type 3 Quantity | 1 |
Should you have any questions about any other products we offer, our Sales/Products Team is available to help by calling (800)604-1380 Ext2. Whether you just want to buy an Electrolux appliance or any of our products, we are here to help.
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).