Electrolux 24" Undercounter Beverage Center EI24BC15VS
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
24" Under-Counter Beverage Center with 5.1 Cu. Ft. Capacity
Electrolux has a sophisticated under-counter beverage center with a spacious 5.1 Cu. Ft. volume and 180 (12 oz) can capacity. The field reversible door features a high quality glass that and interior showcase LED lights prominently display the contents. Also included are High Temperature and Door Open Alarms that will alert you if the door is left open or if the internal temperature rises - an additional power failure alarm will ensure that you are alerted before anything can harm your stored wines/beverages. The temperature range from 36°F - 50°F is perfect for storing all your favorite drinks.
| Controls | |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Mute Sound Control | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Vacation Mode | No |
| Dimensions and Volume | |
| Height Without Hinge | 34 3/50" |
| Width of Cabinet | 23 13/16" |
| Depth of Cabinet | 21 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 46 7/16" |
| Depth With Door and Handle | 25 3/4" |
| Can Capacity | 180 |
| Total Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Exterior | |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Door Stops | Yes |
| Lock | No |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 296 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 118.75 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Power Cord Length | 60" |
| Refrigerator | |
| Air Filter | No |
| Interior Lighting | LED |
| Maximum Temperature | 50 F |
| Shelf Material | Glass |
| Shelf Trim Material | Aluminium |
| Safety Certifications and Approvals | |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
Should you have any questions about any other products we offer, our Sales/Products Team is available to help by calling (800)604-1380 Ext2. Whether you just want to buy an Electrolux appliance or any of our products, we are here to help.
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).