Electrolux 24" Fully Integrated Dishwasher EDSH4944BS
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
24 Inch Fully Integrated Dishwasher with 14 Place Setting Capacity
The Electrolux 24" Stainless Steel Tub Built-In Dishwasher with SmartBoost Clean Technology maximizes the power of your detergent by premixing it with water before it touches your dishes delivering powerful cleaning results and helping remove tough baked on foods. This ultra-quiet (45 dBA) dishwasher also features Max Dry, our most powerful drying feature at the click of a button. When you're entertaining guests, dishes come out sparkling clean in between courses with our 30-Minute Clean cycle.
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier | Tier 1 |
| cUL Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Controls | |
| Control Location | Top |
| Control Lock | Yes |
| Delay Start Hours | 1-12 Hours |
| Digital Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Minimum Height | 33 3/4" |
| Depth With Door Open | 50 1/4" |
| Depth With Handle | 26 69/100" |
| Dishwasher | |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Hard Food Disposer or Filtration | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Leak Detection System | Yes |
| Motor Speeds | Multi-Speed |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Smart Soil Sensor | Yes |
| Lower Spray Arm | Orbit |
| Middle Spray Arm | Bi-Beam |
| Upper Spray Arm | Spray Arm |
| Status Indicator Floor Beam | Yes |
| Tub Color | Stainless Steel |
| Tub Design | Tall Tub |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Levels | 5 |
| Wash System | Direct Feed |
| Dishwasher Cycles | |
| China Crystal | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Favorite | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 8 |
| Quick | Yes |
| Rinse Only | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Dishwasher Options | |
| Air Dry | Yes |
| Dry - Air | Yes |
| Dry - Heat | Yes |
| Dry - Max | Yes |
| Drying System | Even Dry |
| Heated Dry | Yes |
| Start/Cancel | Yes |
| Electrical Specifications | |
| Amps @ 120 Volts | 15 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Exterior | |
| Door and Handle Design | Handle |
| Door Latch | Pull |
| Door Type | StayPut |
| General Specifications | |
| Sound Level | 45 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Product Weight | 86 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Connection Location | Right Bottom |
| Number of Leveling Legs | 3 |
| Water Inlet Location | Left Bottom Front |
| Lower Rack | |
| Fold-Down | Yes |
| Maximum Height Clearance | 13 1/4" |
| Minimum Height Clearance | 11 1/4" |
| Number of Silverware Basket | 1 |
| Number of Silverware Basket Lids | 2 |
| Rack Coating | Nylon |
| Rack Type | Deluxe |
| Third Level Rack | |
| Third Level Rack | Yes |
| Rack Coating | Nylon |
| Upper Rack | |
| Cup Shelf | Yes |
| Fold-Down | Yes |
| Maximum Height Clearance | 10 3/8" |
| Minimum Height Clearance | 8 1/2" |
| Rack Coating | Nylon |
| Rack Handles | Yes |
| Rack Type | Deluxe |
| Stemware Holder | Yes |
| Targeted Wash Zone | Yes |
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).