Electrolux 24" Built-In Side Swing Microwave Oven EMBS2411AB
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
| Additional Settings | |
| Child Lock | Yes |
| Clock Display On / Off | Yes |
| Demo On / Off | Yes |
| Language Options | English and French |
| Setting Turntable On / Off | No |
| Setting Weight Lb / Kg | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Volume # of Settings | 4 (Includes Off) |
| Connectivity | |
| ??Wi-Fi Enabled | No |
| Convection Cooking | |
| Broil / Grill | Yes |
| Combi Cooking - Bake | Yes |
| Combi Cooking - Roast | Yes |
| Convection Cooking - Bake | Yes |
| Convection Cooking - Roast | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Cooking Controls | |
| Convection | Yes |
| Cooking Power | 900 Watts |
| Defrost Weight | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| Dimensions and Volume | |
| Microwave Interior Height | 10 1/4" |
| Microwave Interior Width | 15 1/2" |
| Microwave Interior Depth | 16 1/4" |
| Microwave Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Display | |
| Control Location | Bottom |
| Electrical Specifications | |
| Amps @ 120 Volts | 14.5 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Exterior | |
| Door Swing | Side-Swing Door |
| General Specifications | |
| Product Weight | 47 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Power Supply Connection Location | Top Left |
| Internal Specifications | |
| Interior Color | Stainless Steel |
| Interior Light Quantity | 1 |
| Interior Light Type | LED |
| Rack | Yes |
| Turntable Diameter | 16 1/2" |
| Turntable Material | Glass |
| Microwave Control Features | |
| + 30 Seconds | Yes - One Touch |
| Microwave Cooking | |
| Bacon | Yes |
| Defrost | Yes |
| Melt / Soften | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Sensor Reheat | Yes |
| Oven | |
| Convection Element | 1400 Watts |
| Convection Type | Fan |
| Safety Certifications and Approvals | |
| cUL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).