Frigidaire 30" Freestanding Gas Range GCFG3059BF
- Lowest Price Match
- BUY Direct and Save
- FREE Shipping
- 30 Day Return Policy
- Authorized Dealer
- Questions? Contact us!
Receive the product within 3-5 business days
30 Inch Freestanding Gas Range with 5.1 Cu. Ft. Oven Capacity
The Frigidaire Gallery 30" Front Control Gas Range features our most powerful and advanced convection system, Total Convection, enabling so many cooking modes like No Preheat, Air Fry, Slow Cook, Steam Bake, Steam Roast, Air Sous Vide, Convection Bake and more! Enjoy time saving features like No Preheat and our convenient 30-minute oven Steam Clean that's chemical-free, odor-free and fast. Also includes our fingerprint resistant, Smudge-Proof® Stainless Steel finish.
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| Controls | |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking Controls | |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Numerical Keypad | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Cooking Controls Function | |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| Cooktop | |
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Total Number of Burners | 5 |
| Cooktop Performance | |
| Right Front Element Burner | 18000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 14000 BTU |
| Left Rear Element Burner | 10000 BTU |
| Center Element Burner | 10000 BTU |
| Dimensions and Volume | |
| Minimum Height | 35 5/8" |
| Depth With Door 90° Open | 47 1/4" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 17 5/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Display | |
| Control Location | Front |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Drawer | |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 12 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Exterior | |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| General Specifications | |
| Product Weight | 207 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Installation | |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Oven | |
| Bake Element | 18000 BTU |
| Broil Element | 1400 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 1000 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
We offer FREE shipping on all orders. There are 2 methods used for shipment and delivery which are delivered curb-side:
1. FOR MOST RANGE HOODS, SINKS, FAUCETS AND ACCESSORY PRODUCTS - FedEx Ground is used for delivery. FedEx will deliver the product and leave outside of premise only with out calling to arrange delivery.
2. FOR RANGES, COOKTOP, DROP-INS, DISHWASHERS AND REFRIGERATORS - FedEx Freight is used for delivery. FedEx will call to arrange a specific delivery time and you will have to arrange to be at the ship to address to accept the product. FedEx will not deliver the product in the premise.
We do not ship to PO Boxes.
Fedex Freight delivers the product curb-side only and arrangements to move the product inside the premise will have to be made by the customer.
Full insurance is included in all shipments.
Tracking number(s) will be provided by the email supplied 1-2 business days* after the date of the order is placed and after which:
- Items shipped FedEx Ground will take 2-4 business days* after processing date.
- Items shipped FedEx Freight will take 3-5 business days* after processing date
1. RANGE HOOD WARRANTY*:
ZLINE - All Range hoods have LIFETIME Warranty on the range hood motor fan and 3-Year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Range hoods have 2-Year warranty.
KUCHT - Range hoods have 4-year warranty on range hood shell which includes control panel, stainless filters, chimney and motor.
ILVE - All products have 2-year warranty
2. RANGES, OVENS, COOKTOPS AND DROP-INS WARRANTY:
ZLINE - All Ranges products and ovens have 1-year warranty. *Extended warranty can be purchased from CPS.
THOR - All Ovens, Cooktop and Drop-ins products have 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
ILVE - All products have 2-year warranty
3. SINKS WARRANTY:
ZLINE & BOCCHI sinks have LIFETIME warranty.
LATOSCANA sinks have 3-year warranty.
4. MICROWAVE WARRANTY:
All Microwaves have 2-year warranty.
Kucht - All products have 4-year warranty
5. DISHWASHER WARRANTY:
All Dishwashers have 2-year warranty.
THOR - 1-year warranty
Kucht - All products have 4-year warranty
6. FAUCETS WARRANTY:
All Faucets have Lifetime warranty.
7. REFRIGERATORS WARRANTY:
THOR - 2-year warranty
KUCHT - All products have 4-year warranty
*Please note: Extended warranty can be purchased form CPS (See above).